Jezioro Pile to drugi pod względem wielkości zbiornik wodny w powiecie szczecineckim. Powierzchnia  tego akwenu to prawie 1000 ha, a długość linii brzegowej, nie licząc wysp, wynosi 30,5 km. Maksymalna głębokość nieznacznie przekracza 40 metrów .

Znajduje się ono w centralnej części gminy Borne Sulinowo. Jest to akwen wprost stworzony dla turystyki wodnej, bardzo popularny zarówno wśród amatorów żeglarstwa, wędkarstwa jak i motorowodniaków.

Od południa do jeziora przylega jedno z najmłodszych miast w Polsce – Borne Sulinowo, którego, z uwagi one jego militarny charakter,  do lat 90 ubiegłego wieku nie dało się znaleźć na żadnej mapie. Po wyjeździe czerwonoarmistów powstało tu sporo obiektów noclegowych i restauracji, a samo miasto, wraz z opuszczonym poligonem, na którym swoją sprawność bojową podnosiły zarówno wojska nazistowskie, jak i radzieckie, stało się jedną z największych atrakcji turystycznych Pojezierza Drawskiego i Pomorza Zachodniego.

Przy brzegach jeziora rozlokowane są kąpieliska, piaszczyste plaże i niewielkie przystanie wodne. Przez jezioro to  przepływa rzeka Piława, którą wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w tym regionie Polski. Jego trasa prowadzi przez Zalewy Nadarzyckie, gdzie na wysokości wsi Dobrzyca wody Piławy łączą się z nurtem Gwdy.

Czyste wody jeziora Pile, w połączeniu z urozmaiconym dnem, zachęcają do połowu ryb. Jednym z bardziej charakterystycznych i najczęściej obławianych przez wędkarzy miejsc,  są okolice podwodnego lasu w sąsiedztwie 0,5ha wyspy, nieopodal Bornego Sulinowa.  Przed wojną  miała ona  niemal dwukrotnie większą powierzchnię, a jej zachodnia część zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Według jednej z hipotez, nastąpiło tu zjawisko zapadnięcia się części dna jeziora, w efekcie czego spory jej fragment znalazł się kilkanaście metrów pod wodą. Nie brakuje jednak zwolenników  teorii spiskowych,  sugerujących, że mogła nastąpić tu gigantyczna (zamierzona lub przypadkowa) eksplozja materiałów wybuchowych, składowanych w tym miejscu przez niemieckie wojsko przed rokiem 1945.  Tak czy inaczej, istnienie podwodnego osuwiska jest faktem, a zatopiony las stanowi kryjówkę dla niezliczonych ryb i jednocześnie niemałą atrakcję dla płetwonurków.

W akwenie tym występuje duża populacja dorodnych okoni, toniowych szczupaków oraz wiele gatunków białych ryb.

Użytkownikiem rybackim tego zbiornika jest Przedsiębiorstwo Rybackie w Czaplinku.

Mapa została przygotowana przez wydawnictwo Eko – Map, www.ekomap.pl