Jezioro ma powierzchnię 241 ha, głębokość maksymalna to 13,50 m. Dno jest urozmaicone, choć typowych górek zbyt wielu na nim nie ma. Najbardziej znana i najczęściej oblegana jest tzw. Górka Centralna. Jest klasycznym miejscem szczupakowym, ale nie tylko tam tę piękną rybę, z której jezioro Ciemino słynie, się poławia. Na spotkanie z dużym zębaczem można liczyć na całym akwenie. Szczególnie atrakcyjne miejsca to granice roślinności i czystej wody, a trzeba wiedzieć, że zbiornik jest dość mocno zarośnięty. W ubiegłym roku złowiono dużo cętkowanych drapieżników, których długość oscylowała około magicznych 100 centymetrów. Poza tym cały rok mamy szansę na spotkanie z medalowym okoniem.
Jeśli chodzi o wędkarzy, którzy specjalizują się w połowach białej ryby, to mogą oni nastawiać się na leszcze. Najlepszy okres połowów zaczyna się od połowy sierpnia i trwa niemalże do zejścia lodu, bo z jego pokrywy także wyciąga się wielkie, brązowe patelnie – rekordowe ryby osiągają masę 5–6 kg!
Dużo roślinności zanurzonej porastającej strefę przybrzeżną sprawia, że na jeziorze tym jest znaczna populacja lina. Złowienie ryby 2-kilogramowej nie jest żadnym wyczynem. Miejscowi zaczynają się chwalić złotymi prosiaczkami wtedy, kiedy ich masa zaczyna przekraczać 3 kg, a czynią to dość często.
Kiedy zamierzamy łowić z łodzi, to praktycznie całe jezioro jest do naszej dyspozycji. Natomiast jeśli wybieramy brzeg, należy pamiętać o tym, że brzeg północno-zachodni jest wyłączony z użytkowania, ponieważ znajduje się tam rezerwat przyrody „Bagna Ciemińskie”.
Kiedy zdecydujemy się spędzać urlop nad tą rybną wodą, bez obawy możemy zabrać ze sobą rodzinę, bo z pewnością będzie ona miała co robić. Ciemino leży 14 kilometrów od Szczecinka, w którym czeka na turystów wiele atrakcji. Trochę bliżej jest do miasta legendy – Bornego- -Sulinowa, którego jeszcze nie tak dawno nie było na mapie Polski z uwagi na to, że stacjonowały tam wojska radzieckie. A jeśli już obejrzymy wszystko w tych miejscowościach, warto wybrać się do uroczego Czaplinka, choć nie wiem, jak długi musiałby być urlop, aby zobaczyć wszystkie atrakcje tych trzech grodów.
Każdemu, kto chce zaczerpnąć szczegółowych informacji na temat Ciemina lub zarezerwować nocleg, polecam kontakt z Rafałem Symonowiczem, doskonałym wędkarzem i bardzo otwartym człowiekiem, który akwen ten zna jak własną kieszeń i wszystkie informacje ma na bieżąco (tel. 697-360-514).
Użytkownikiem rybackim tej wody jest PZW Koszalin.